Změny barvy dřeva při působení vysoké teploty a možnosti jejich využití
19.11.2019Tepelné ošetření dřeva při vysokých teplotách až 230°C je známý a dlouho používaný proces. Vedlejším produktem ošetření je změna barvy dřeva do tmavých odstínů.
Jedním z výrobců zařízení pro vysokoteplotní úpravu dřeva je Italská společnost BIGonDRY.
A právě ta se rozhodla investovat do výzkumu a zjistit, zda lze barevné změny řídit a použít je tak jako výhodu při výrobě produktů ze dřeva.
Po několikaletém výzkumu si pak v roce 2019 proces tepelného ošetření dřeva na své technologii patentovala a získala nově registrovanou obchodní značku STYL+WOOD ®
Během výzkumu společnost BIGonDRY tepelně upravila mnoho druhů dřeva, evropských i exotických. Testy probíhaly v laboratorních podmínkách a prokázaly stabilní výsledky. Ty potvrdily opakovaně stálé barvy dřeva a to v celém jeho průřezu.
Proces je prováděn na zařízení nazvaném THW. Jedná se o celonerezovou, vzduchově uzavřenou komoru, která je schopná vyvinout teploty až 230°C.
Ošetření probíhá ve 3 fázích: sušení, vysoká teplota a tlak.
Dřevo se vysuší tak, aby obsahovalo jen okolo 0% vlhkosti a to pomocí sušení v parní atmosféře.
Teplota se pak navýší na rozpětí mezi 170 °C a 210 °C, podle typu dřeva a očekávaného výsledku. Pak následuje ochlazení na 90 °C bez přímého kontaktu s atmosférou.
Fáze ošetření tlakem spočívá v navýšení tlaku během použití páry pomocí atmosférického tlaku. Tento proces umožní dřevu, které je téměř bezvodé, aby znovu získalo vyvážený obsah vlhkosti asi 4%.
Celkový čas ošetření závisí na druhu dřeviny, jeho tloušťce a požadovaném stupni barevných změn. Pohybuje se mezi 6 až 24 hodinami.
Tepelně upravené dřevo je výrobkem zcela ekologickým, jelikož se nepoužívají žádné chemikálie. Proces probíhá bez přidání barviv.
Po úpravě je změněno chemické složení dřevěné složky (stěny buněk dřeva) a jeho fyzikální vlastnosti. Vše díky vysokým teplotám při snížené úrovni kyslíku. Dřevo je upraveno tak, že některé z jeho základních charakteristik jsou nevratně změněny v porovnání s neošetřeným dřevem.
Výsledkem je větší stabilita dřeva se sníženým přirozeným pnutím a odstraněním pryskyřice. Užitečná je větší odolnost vůči počasí, hmyzu, napadení houbami a vítaný je vzhled starého dřeva, který dá vyniknout přírodnímu vláknu.
Aktuálně značka STIL+WOOD® platí pro 9 nejčastěji používaných druhů dřeva (v Evropě) a škála se dále rozšiřuje.
THW se standardně vyrábí pro kapacitu od 4 do 30 m³ dřeva na jeden závoz.
Stroj potřebuje tepelnou energii (plyn, nebo elektřinu), elektřinu na pohon ventilátoru a vodu.
Nejnižší náklady jsou dosahovány při použití integrovaného plynového topení, které má vysokou účinnost.
THW je univerzální zařízení a umí plnit různé funkce – vedle funkce stabilizátoru dřeva při ošetření THW až do 230 °C umí pracovat jako běžná sušárna, či napařovací, nebo sterilizační zařízení. Tepelná výměna probíhá přímo v jeho nitru a nedochází tak k úniku tepla v různých mezikrocích, či přenosem tepla přes další médium.
Použití tepelně ošetřeného dřeva je atraktivní zejména u parket, protože je možné dosáhnout různých odstínů hnědé; a to změnou parametrů procesu.
Některé jehličnaté dřeviny získají vzhled tvrdého dřeva a tepelně ošetřené dřevo lze použít také jako náhradu za tropické druhy dřeva.
Tepelně ošetřené dřevo je vynikajícím materiáem pro další opracovaní a konečnou úpravu, jelikož je suché a bez pryskyřice. Při teplotách nad 180 °C se oleje a vosky z měkkého dřeva odstraní a nezpůsobují později problémy s adhezí.
V praxi začali zařízení ihned využívat výrobci podlah. Důvod je zřejmý. Snadné uvedení poškozeného povrchu do původního stavu, kdy plochu podlahy lehce přebrousíte a získáte tak opět jednolitou barvu.
K dalším zájemcům patří výrobci interiérů, nábytku, schodišť, interiérových dveří apod.
Při ošetření teplotami nad 210°C také výrobci venkovních dveří, venkovního nábytku, fasád a podbití, teras apod.
Výrobce: BIGonDRY srl
https://www.bigondry.com/ing-thermo-trattamenti-thw